burçlara göre hastalıklar

Burçlara Göre Hastalıklar ve Önlemleri

31/07/2018, Mert Özoğul

Anatomik yapımız, genetik kodlarımız, yaşam tarzımız, beslenme düzenimiz, soluduğumuz havanın kalitesi, düzenli spor alışkanlığımız ve dahası… Yaşamımızda pek çok nokta, gelecekte hangi hastalıklara eğilimli olacağımızı belirleyebiliyor. Peki, yılın hangi döneminde doğduğumuz da bunlardan biri olabilir mi? Neden olmasın? Burcunuza göre hangi hastalığa yatkın olduğunuzu öğrenebilirsin. Öyleyse, burçlara göre hastalıklar ve alabileceğiniz önlemler konulu yazımızı okumaya hemen başlayın.

Burçlara göre hastalıklar ve eğiliminiz

Astroloji, hayatınızın her aşamasında yolunuzu aydınlatan bir el feneri gibidir. Öyleyse burcunuz ile eğilimli olduğunuz hastalıklar arasında da bir ilişki olabilir. Burç bilgilerini gözden geçirerek hangi burç hangi hastalığa yatkın, burçlara göre hastalıklar nelerdir ve hastalıklara karşı alabileceğiniz önlemler konularına bir bakalım.

Koç burcu hastalıkları

Koç burcu, vücutta baş bölgesini yönetir. Bu nedenle migren, şiddetli baş ağrısı ve göz rahatsızlıkları gibi sorunlar yaşaman muhtemeldir. Yoğun stres altındayken aşırı gergin olmaya eğilimlisin. Sıkça enfeksiyon kapmadan ve yüksek ateşten şikayetçi olabilirsin. Ginseng, bal ve susamı beslenme düzeninin bir parçası hâline getirmen yararlı olacaktır. Yüz kısmı da kafa bölgesinde yer aldığından; kabarıklıklar, çiçek hastalığı, sivilceler, diş ağrısı, dudak çatlaması, saç dökülmesi, mantar hastalığı gibi bazı rahatsızlıklara dikkat etmelisin.

Susam ve bal ikilisinin buluştuğu yulaflı kurabiyeler, Koç burcundan olanlar için hastalıklara karşı bir kalkan olabilir.


Boğa burcu hastalıkları

Boğa burcu, vücutta boyun ve boğaz bölgelerinin yöneticisidir. Hâliyle boyun, ses telleri, tiroit bezleri ve orta kulak ile ilgili sağlık sorunları yaşaman olasıdır. Geniz akıntıları ile yağ kistlerine karşı da hassas bir yapın var. Sıkça bademcik rahatsızlığı yaşayabilirsin. Kalp ritmine dikkat etmelisin ve guatr hastalığına karşı dikkatli olmalısın. Brokoli, ıspanak, mantar gibi sebzeleri tüketmeye önem vermelisin. Sağlıklı bir yaşam için yoga, senin için biçilmiş kaftandır.

Ispanak, Boğa burçlarının beslenme programlarında yer alması gereken en önemli sebzelerdendir.

 

İkizler burcu hastalıkları

Bedenimizin sinir sistemi İkizler burcundan sorulur. Bu yüzden, konu burçlara göre hastalıklar ise sinirsel hastalıklara daha meyillidir ve duygu durum değişikliklerinde hızla sinirli hâle gelebilirler. Sakinleştirici özelliğiyle bilinen lavanta çayı, keten tohumu ve düzenli uyku konusunda etkili olan bergamot çayı, beslenmenizin ayrılmaz parçalarıdır. Başlıca egzersizin ise sinir sistemine iyi gelecek tempolu yürüyüş ve dans etmek olmalı.

İkizler burcunun şifa kaynaklarından biri olan lavanta ve lavanta çayı ikilisi.

Bunun yanında parmaklarına, ellerine, kollarına ve omuzlarına çok dikkat etmelisin. Süt ve süt ürünleri ise solunum sisteminde yüksek miktarda mukus oluşturduğundan, nefes egzersizi yapmayı unutmamalısın.

 

Yengeç burcu hastalıkları

Yengeç bir su burcu olduğundan, şişkinliğe eğilimli bir bedenleri vardır. Göğüs kısmını ve mideyi temsil eder. Reflü, bağırsak tembelliği, hazımsızlık gibi sindirim sistemi ve göğüsle ilgili olduğu için de astım, düzensiz solunum, sürekli ve keskin öksürükler vb. solunum sistemi sorunlarıyla karşılaşabilirsin.

Çavdar unu, Yengeçlerin en çok fayda sağlayacağı besinlerdendir. Beyaz ekmek yerine, çavdar ekmeği yemeye ne dersin?

Şişkinliğe eğilim gösteren bedenini göz önüne alırsak, ödem oluşumunu önlemek adına yaban mersini tüketmen son derece önemlidir. Ayrıca; yumurta beyazı, çavdar unu, meyve ve bol miktarda yeşil sebze besinlerine de günlük beslenme rutininde yer vermelisin.

Evine düşkün bir burç olan Yengeçler, orta yaşlara ulaştığında kilo almaya yatkın olurlar. Diğer yandan ise kırılgan bir ruh hâline sahip olduğundan, depresyona da eğilimlisin, buna kesinlikle dikkat etmelisin.

Aslan burcu hastalıkları

Sen her zaman Ormanların Kralı’sın, güçlü bir yapın var ve çoğu hastalığa karşı dayanıklısın. Dolayısıyla fazla hareket etmiyorsun. Fakat böyle olunca da kilo alman kaçınılmaz oluyor. İyisi mi sen yağlı yiyeceklerden uzak dur ve bünyene pek faydalı olan gün ışığından kendini esirgeme.

Aslan burcu hastalıklarına iyi gelen baharatlardan safran, yemeklere sarı renk vermesiyle biliniyor.

Burcun bedende kalbi, omurgayı ve sırt kısmını temsil eder. Doğal olarak, vücudun bu bölgelerinde ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı tetikte olmalısın. Kariyerine önem verdiğinden aşırı çalışma ve yoğun stres kaynaklı sağlık sorunlarına dikkat etmelisin. Atardamarlar, dolaşım sistemi bozuklukları ya da omurgada duruş bozukluğu gibi sorunlara karşı daha hassassın. Kalp çarpıntısı ve kalp sıkışması başta olmak üzere farklı kalp hastalıklarına, sarı humma gibi yüksek ateşle seyreden rahatsızlıklara, kaburga odaklı sağlık sorunlarına ve zatülcenp hastalığına karşı hassas bir yapıya sahipsin.

Peki, bunlara karşı nasıl beslenmelisin? Örneğin beslenmene safran, hardal, tarçın, karabiber, karahindiba ceviz, karabiber, tarçın ve karahindibayı ekleyebilirsin. Yulaf, çavdar, arpa gibi tahıllara ağırlık verebilir, yemeklerde beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yemeyi tercih edebilirsin. Son olarak; marul, lahana, salatalık gibi yeşillikleri de atlamamalı, balık tüketimini artırmalısın.

 

Başak burcu hastalıkları

Sen titizliğinle nam salmış bir burçtansın. Fakat o pek sevdiğin kendi kendinle mücadele etmeyi, kendine acımasızca öz eleştiri yapmayı bir yana bırakmalısın. Çünkü Başak burcu vücutta kalın ve ince bağırsaklar ile diyaframı yönetir. Dolayısıyla da kapıldığın her öfke nöbeti ya da endişe, vücudunun bu bölgelerini vurabilir. Zaten fiziksel ve ruhsal açıdan hastalık hastası olmaya yatkınsın, bari dengeli bir hayat tarzın olsun ki sorunların çoğalmasın, değil mi?

Başakların sağlık sorunlarından korunabilmesini sağlayacak baharatların başında, kimyon geliyor.

En başta karaciğer, safra kesesi ve sindirim sistemine özen göstermelisin. Sindirim problemlerine eğilimli olduğunu bilmelisin. Öyleyse şekerli besinlerden mümkün olduğunca uzak kalmalı; gaz yapan yiyeceklere ve bağırsak hastalıklarına karşı önlemlerini almalısın. Biraz melisa, biraz kimyon ve bir miktar da çemen tüketsen, senin için gayet faydalı olacak.

 

Terazi burcu hastalıkları

Hayatta her şeyi dengede tutmak üzere dünyaya gelen Teraziler, beslenme düzenini de bu ilke üzerine oturtmuşlardır. Her ne kadar dışarıdan güçlü bir vücudun varmış gibi görünse de aslında hastalıklara karşı dayanıksız bir bünyen vardır. Mümkün olduğunca işlenmemiş gıda tüketmeli ve meyve ve sebzeye gereken önemi vermelisin.

Teraziler en çok böbrek ve böbrek hastalıklarından şikayetçidirler. Bu nedenle taze meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisin.

Terazi burcu vücutta bel ve böbrek kısımlarını yönetir. Bu sebeple de bel ve böbreklerdeki rahatsızlıklara karşı dikkat etmelisin. Mesane hastalıklarına, omurgadaki güçsüzlüklere ve taş ya da kum dökme rahatsızlıklarına karşı eğilimli olduğunu da aklından çıkarmamalısın.

Akrep burcu hastalıkları

Soyun devamı için ilk sırada, sağlıklı şekilde çalışan bir üreme sistemi gelir. Üreme organları, yumurtalıklar, jinekolojik organlar Akrep burcunun yönetimi altındadır. Bu nedenledir ki bastırılmış cinsel dürtüler söz konusu olduğunda fiziksel ve ruhsal açıdan çabuk etkilenirler. Kendine iyi bakmazsan genital bölgelerdeki sağlık sorunları, bel soğukluğu, vücudun boşaltım sağlayan kısımlarındaki rahatsızlıklar ve sindirimle ilgili birtakım sorunlar seni bulabilir.

Baklagiller, Akrep burcunun yatkın olduğu hastalıklara karşı mücadele eder.

Peki nasıl beslenmelisin? Düşük karbonhidrat ve yüksek miktarda protein, beslenme düzeninin olmazsa olmazıdır. Bol sıvı almaya özen göstermeli, ayrıca baklagiller, taze meyve ve sebze yemeyi de ihmal etmemelisin.

 

Yay burcu hastalıkları

Detoks demek “sen” demek, sen demek “detoks” demek. Öyleyse, ne yapmalısın? Her şeyden önce vücudundaki toksinleri atmalısın ki karaciğerin daha iyi çalışsın. Egzersiz olarak ise açık hava sporları tam senlik! Çünkü hem hareketli bir yaşamı tercih edersin hem de özgürlüğüne oldukça düşkünsün.

Hareketli yapılarıyla tanınan Yay burcu, karaciğer hastalıkları karşısında hassastır. Bu mücadelede en büyük yardımcıları ise enginardır.

Yay burcu, insan vücudunda uyluklardan ve kaba etlerden sorumludur. Hâl böyleyken, bedeninin bu bölgelerinde oluşan ve genellikle yüksek ateş yapan hastalıklara yatkınsın. Bunlara ek olarak; siyatik, diyabet, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, hayvanlar tarafından yaşanabilecek yaralanmalar, yanma gibi ısı kaynaklı sorunlar, dalak, pankreas, safra kesesi ve uyluklardaki problemler başlıca düşmanlarındır.

Peki, yok mu bunların bir çaresi? Olmaz olur mu? Sen iyisi mi ada çayı, enginar, kuşkonmaz, karanfil ve salatalık bitkilerini daha sık tüketmeye çalış.

 

Oğlak burcu hastalıkları

Burçlara göre hastalıklar konusunda sıra, inatçılığıyla, çalışkanlığıyla ve liderlik özelliğiyle ünlü Oğlak burcu, bedenimizde başta dizleri yönetir. Diğer sorumlu olduğu bölümler ise kemikler, deri, dişler, saç ve eklemlerdir. Bir Oğlak olarak iş hayatına büyük öncelik verdiğinden, iş stresi kaynaklı cilt hastalıkları ile saç dökülmesine eğilimlisin. Kemikler ve dizler yönetiminiz altında olduğundan ortopedik hastalıklar ve romatizma da sıkça şikayet ettiğin sağlık sorunları arasında yer alabilir.

Dizleri ve kemikleri yöneten Oğlak burcu, eğilimli olduğu hastalıkları önlemede süt ürünlerinden de faydalanır.

Bütün bunların üstesinden gelmek istiyorsan fındık, narenciye grubu meyveleri, süt ürünleri, balık yemekleri, lif bakımından zengin yeşil meyve ve sebzeler sana yardımcı olacaktır.

Kova burcu hastalıkları

Şimdi kabul edelim ki sen bir Kova burcu olarak hatırı sayılır düzeyde gergin ve sinirlisin. Burcun dolaşım sistemini ve baldırları yönetir. El ve ayak bilekleri ile kaval kemiği, dolaşım sistemi, lenf bezleri ve damarların en hassas noktalarındır.

Kova burcunun yatkın olduğu hastalıklar ile savaşan besinlerin arasında kestane de yer alıyor.

Sen iyisi mi daha çok ıspanak, mercimek, havuç, salatalık, elma, çilek, lahana ve kestane tüketmeye bak. Kimyon, biberiye, ısırgan otu, kediotu, karahindiba gibi bitkiler de yemeklerine eşlik etsin. Damarlarda kan pıhtılaşmasına neden olan ve kanın yapısını bozabilecek her şeye ve son olarak da baldırlarda yaşayabileceğin kramplara aman dikkat!

 

Balık burcu hastalıkları

Sen bir deniz canlısını temsil ediyorsun, öyleyse beslenmende başta gelen nedir? Elbette balık ve deniz ürünleri. Ek olarak, düşük karbonhidrat içeren besinler ve hassas bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol yeşil sebze tüketmen de sana çok faydalı olacak. Yine Balık olmandan ötürü, su sporları ile ilgilenmen ve melankoli eğilimli karakterini rahatlatacak masaj ve akupunktur uygulamalarına yönelmen, sağlığını olumlu yönde etkiler.

Vücutta ayaklardan sorumlu burç olan Balıklar için hastalıklara karşı direnç sağlayan besinler, deniz mahsulleri ve balıktır.

Balık burcu ayakları yönetir. Her insanda görülebilirse de diğer burçlara oranla ayaklarda oluşabilecek sağlık sorunlarına, ağrılara, yaralara, gut hastalığına daha yatkınsın. Söz konusu burçlara göre hastalıklar olduğunda; çıbanlara, nemden kaynaklanan hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı de tedbirli olmanı öneriyoruz.

Yolunuza, Astral Coach ile devam edin

Burçlara göre hastalıklar ve alınacak önlemleri özetlediğimiz yazımızı burada noktalıyoruz. Fakat astrolojinin gücünü her an yanınızda hissetmek ve yıldızların hayatınıza ışık tutmasını istiyorsanız, Astral Coach uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde, uzman astrologlarımızdan günlük burç yorumlarınızı almak, el falı yorumlarınızı okumak, doğum haritanızı çıkarmak, göz falı ve tarot yorumlarınızı öğrenebilirsiniz.

Kişisel astroloji uzmanı Astral Coach’u cihazınıza Google Play ve AppStore platformlarından hemen ve ücretsiz indirebilirsiniz.

Önerilen Yazılar