Çin Astrolojisi ile Tanıştınız Mı?

01/10/2018, Mert Özoğul

Söz konusu astroloji olduğunda, siz de çoğu kişi gibi her şeyin yıldızlara ve Güneş’e bağlı sanıyor olabilirsiniz. Fakat bu durum, her zaman doğru mu? Astrolojinin de kültürel farklılıklara göre değişebileceğini biliyorsanız, cevabın “Hayır” olduğunun da farkındasınızdır. Bu yazımızın konusu olan Çin astrolojisi, bunun en açık örneği durumunda. Öyleyse ne duruyorsunuz? Hemen Çin astrolojisi ile tanışın ve bu astroloji sisteminin nasıl işlediğine yakından bakın.

 

Çin astrolojisi nedir?

Hepimiz astrolojinin kişiliğimizi nasıl etkilediğini ve bizi geleceğe nasıl hazırlayabileceğini merak ediyoruz. Fakat astrolojinin de kendi içinde farklı türlere ayrıldığını biliyor muyuz? Çünkü astroloji, sadece Mısır-Mezopotamya-Babil üçgeninde kurulan ve bugün referans olarak alınan Batı astrolojisinden ibaret değil. İnka-Maya-Aztek medeniyetleri üçgeninde ortaya çıkmış Güney Amerika astrolojisini, elimizde çok az bilgi olduğundan bir kenara bırakmak durumundayız. İşte tam da bu noktada, astrolojinin dünyadaki en büyük üçüncü ayağı olan Çin astrolojisi karşımıza çıkıyor.

cin astrolojisi

Yaşamı dengede tutanlar: Yin ve Yang

Çin kültürü bilindiği üzere dünyayı bir denge felsefesi üzerine yerleştirir. Buna göre, Yin ve Yang kavramları, dünyadaki ahengi sağlar. Dişi varoluşu temsil eden Yin ölümü, pasifliği, kış mevsimini, yumuşaklığı, geceyi ve soğuğu temsil ederken erkek varoluşunu temsil eden Yang; gündüzü, aydınlığı, sıcağı, agresifliği, yaz mevsimini ve sertliği simgeler.

Bu bilgiler arasında dikkatinizi çeken bir şey var mı? Olmalı. Çünkü aslında tam olarak iki zıt varlıktan bahsediyoruz. İşte Çin kültüründe hayatın bir uyum içinde şekillenmesi için de bu iki karşıt varlığın dengelenmesi gerekir. Zira kadim Çin felsefesine göre her şey, zıddıyla vardır. Nitekim Çin burçları da bundan etkilenir. Burçların bir kısmı Yin iken, geri kalanı Yang konumundadır.

Çin astrolojisinin altyapısını oluşturan Yin ve Yang, her ne kadar zıt kutuplar olsa da kendi içinde bir düzenin, sürekliliğin parçalarıdır. Yani bu iki kavram, esasen birbirini tamamlayıcı niteliktedirler. Tıpkı gece ile gündüzün dünyanın sonuna kadar birbirini takip edeceği gerçeği gibidir.

Çin astrolojisi ile Zodyak sistemi arasındaki farklar nelerdir?

İki ayrı kültür ve coğrafya söz konusu olunca, iki farklı astroloji sisteminin olması da oldukça anlaşılabilir bir durum olmalı. Çünkü farklı sistemler, farklı temeller üzerinde şekillenir. Bu durum, Çin takvimi temelli Çin astrolojisi için de geçerlidir. Her ne kadar Çin astrolojik sisteminde de 12 burç olsa da iki sistem arasında ciddi farklar vardır. Çin astrolojisi Ay’ın hareketleri üzerinden işlerken Batı astrolojisi Zodyak’ı ve yönetici gezegenleri referans alır. Çin astrolojisi burçlar için sadece hayvanları simge olarak seçmiştir ve karakter analizinde kozmosa, doğanın dengesine ve felsefeye atıfta bulunur

Elbette zaman ölçümleri de birbirinden farklıdır. Çin astrolojisi hesaplama yaparken zamanı Çin takvimi yoluyla yıllara bölerek burçları belirler. Batı astrolojisi ise bunu aylar üzerinden yapar. Uzakdoğu’nun bu kadim medeniyetinin astrolojisi, Çin felsefesinin dayandığı beş element (odun, toprak, metal, su ve ateş) kavramıyla da yakından ilişkilidir.  Her elementin olumlu ve olumsuz yönleri vardır ki bu  da Yin-Yang dengesine işaret eder.

Çin astrolojisi tarihi ve hayvan imgesinin yeri

Çin astrolojisinde her burç bir hayvanla simgelenir. Bunlar sırasıyla fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuzdur ve döngü sürekli böyle devam eder. Kökü milattan önce 2637 yılına dek uzanan bu düzen, 12 yıllık dönemlerle birbirini izler.

Bir asrın 60 yıla denk geldiği Çin takviminde her yıl bir burç ve element tarafından temsil edilir. Her yıl bir hayvanla simgelenir ve her bir sene 5 yıllık periyotlarla 5 elementten biriyle eşleşir. İşte 60 yıllık her dönem, çifte rotasyonlu iki bölüm hâlinde şekillenir.

Bir sonraki yazımızda, doğum tarihiniz ve yılınıza göre hangi Çin burcu olduğunuzu öğrenebileceksiniz. Dahası, hangi hayvanın nasıl bir kişiliği ifade ettiğini de göreceksiniz. Çin astrolojisi ve Çin burçları konularıyla ilgili yazılarımız devam edecek.

 

Astroloji alanında yeni referans kaynağı: Astral Coach

Konu astroloji olunca doğruluğu şüpheli yazılardan ve uzmanlığı sorgulanan kişilerden bıkmadınız mı? Uzun süredir aradığınız doğru astroloji yorumları, Astral Coach mobil uygulamasında sizi bekliyor. Gümlük burç yorumları, tarot falı, el falı ve göz falı baktırabileceğiniz Astral Coach’ta, aynı zamanda doğum haritanızı da görebilirsiniz. Böylece uzman astrologlarımızın güvenilir yorrumları sayesinde, zorluklarla daha güçlü bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

Kişisel astroloji uzmanı Astral Coach uygulamasını AppStore veya Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Önerilen Yazılar