Bilim

El Falı Bilim Mi Yoksa Sözdebilim Mi?

Bilim mi sözdebilim mi? El falı, avuç içindeki çizgilerden yola çıkarak kişinin geleceği ve karakteri hakkında bilgiler verme sanatıdır. Peki ya, bir bilim mi yoksa sözdebilim mi? Yapılan araştırmalar el falının çok eski dönemlere dayandığını gösteriyor. Ancak bilim ile olan ilişkisi hakkında tartışmalar günümüzde hâlâ devam etmekte…

Arkeolojik kanıtlara göre el falının temeli, Antik Hint Medeniyeti’ndeki Brahmanizm öykülerine ve duvar resimlerine kadar gidiyor ve o dönemlerde oldukça popüler.

El falı bilim mi yoksa sözdebilim mi?

Antik çağlardan beri inanılan bir şey var ki o da şu; insan vücudundaki tüm parçalar birbirine bağlı ve el, bedendeki en hassas; en yetenekli organ. Bu yüzden insan vücudunun gizemi de orada saklı.

El fali

Hintliler, el çizgilerine bakarak kişinin potansiyel enerjisi, motivasyonu, avantajları ve dezavantajları hakkında fikir edinebileceklerini düşünmüşler. Elin içinde belirledikleri bazı çizgilerle, bir insanın geleceğini tahmin edeceklerine inanmışlar. Daha sonra bu kehanet yöntemi Çin, İran, Mısır ve Yunanistan derken sonunda Avrupa’da da yayılarak popüler olmuştur.

Çin’de de el falının, 3000 yıl öncesine dayanan uzun bir tarihi vardır. Zhou Hanedanlığı döneminde el falı, insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Aynı dönemde başka felsefe ve sözdebilim sayılan çeşitli uygulamalar ilgi görmektedir. Doğanın iki karşıt ilkesi olan Yin ve Yang prensibini de kapsayan bir inanış sistemi hakimdir. El falı geliştiğinde ise en güvenilir gelecek tahmin yöntemi olarak kabul görmeye başlamıştır. Daha belirgin prensiplere ve genişleyen bir yorumlamaya ulaşmıştır.

Bilim

El falı ile bilim arasında bir bağ var mı?

Avrupa’da ise Ortaçağ’da kiliselerde birçok rahibin el falına başvurduğu söyleniyor. Ne kadar kesin bilgi vermiş olduğu netlik kazanmasa da fazlasıyla merak ediliyor. Hatta o dönemde el falı, astroloji, coğrafya ve kimya kilise tarafından korunuyor; başkalarının bu alanlarda çalışmalar yapmasına izin verilmiyordu. Bu yüzden el falı hakkındaki tüm kitap vb. şeyler, yayılmasını engellemek için toplanıyordu. El falı hakkında bilgi aramaktan vazgeçmeyen pek çok insanın o dönemde öldürüldüğü söylenmektedir.

Çingeneler ise, el falı sayesinde yaşamlarını sürdürebileceklerini keşfedip onu kullanmaya başladılar. Giderek daha çok dolandırıcılık yapmak için el falını kullanıyorlardı, böylece ondan para kazanıyorlardı. Bu şekilde el falı bilim ile alakasını kesmeye başladı ve güvenilirliğini azalttı.

Önerilen Yazılar