Parfum

Parfüm Seçmek Artık Daha Kolay

Her insanın kendine özgü bir kokusu var. Belki parfüm sıkarak kendimize ait en önemli ipucunu değiştiriyoruz. Kabul etmeliyiz ki güzel kokmayı herkes ister ve günlük koşuşturma içinde buna son derece ihtiyacımız var.

Peki, hangi kokuyu kullanmalıyız? Arkadaşımıza, sevgilimize ya da annemize hediye olarak parfüm almak istediğimizde hangi kokulara yönelmemiz gerekiyor?Bbu yazıda hangi burca hangi kokunun uygun olduğundan bahsedeceğiz ve böylece parfüm seçimi, sizin için daha kolay olacak.

Parfum

Parfüm nedir?

Latincede “kokulu duman” anlamına gelen ve “perfumum” kelimesinden dilimize yerleşen parfümün tarihi 5000 yıl öncesine uzanıyor. Antik Mısır toplumunda Güneş Tanrısı Ra’ya adamak için kokulu otlar yakılıyordu. Mısır’da ölenler kokulu yağlarla mumyalanıyor ve mezar içlerine parfümler ve kokulardan elde edilmiş kremler eşliğinde gömülüyordu. Nitekim yapılan arkeolojik kazılarda firavun mezarlarında bulunan şişeler ve kremler, bunun en açık kanıtıdır. Günlük hayatta ise insanlar çoğunlukla kokulu yağlar kullanıyordu.

Çağdaş anlamda parfüm ilk kez 14. yüzyılda, 1370 yılında yapıldı ve Macar kraliçesine sunuldu. 16. yüzyılda cam sanatındaki gelişmelerle beraber ciddi bir yükselişe geçti. Ardından, 17. ve 18. yüzyıl dönemlerinde parfüm kullanımında ciddi gelişmeler yaşandı. Bu zamanlarda parfüm en çok Fransa’da üretildi ve tüketildi. Ülke, parfüm sanayisinin merkezi haline geldi. 20. yüzyılda geldiğimizde ise estetik şişeleriyle herkesin kullandığı bir ürün hâline geldi.

Parfum - koku

Hangi burç hangi kokulara yönelmeli?

Koç: Hırslı, ateşli, savaşçı Koç burcu için lavanta, karanfil ve leylak kokuları uygundur.

Boğa: Manolya, melisa, zencefil kokuları Boğa burcuna yakışır.

İkizler: Hızlı yaşamayı seven İkizler burcu için limon ve portakal kokuları uygundur.

Yengeç: Romantik, duygusal Yengeç burcuna baharatlı ve ferah kokular yakışır.

Aslan: Gösterişi seven Aslan burçları için mandalina, portakal ve lavanta kokuları uygundur.

Perfume

Başak: Pratik ve çalışkan Başak burçları için sümbül, yasemin ve gardenya kokuları tavsiye edilir.

Terazi: Lükse düşkün olan Terazi burçları fark edilmeyi sever; pahalı ve klasik kokulara yatkındır.

Akrep: Amber, misk, baharatlı kokular, eğlenceli ve ciddi olan Akrep burçlarına uygundur.

Yay: Özgürlüğüne düşkün Yay burçları için ideal kokular, sandal ve sedir ağacı kokularıdır.

Oğlak: Kendi hâlinde yaşayan, sakin Oğlak burçları için nane, sümbül ve nergis kokuları uygundur.

Kova: Oldukça yüksek bir hayal gücüne sahip, dahi Kova burçlarına çam ve orman kokuları önerilir.

Balık: Romantik ve eğlenceli Balık burçlarının portakal, gül ve tatlı meyve kokularını seçmeleri tavsiye edilir.

Hangi burca hangi kokuların uygun olduğunu öğrenmeniz, kendiniz ya da çevrenizdekiler için doğru parfüm seçimi adına size kolaylık sağlar. Parfüm seçmeden önce burçların genel özelliklerini öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Bugünü ve geleceği şekillendirmek için Astral Coach kullanın

Geçmiş geride kaldığına göre, artık şimdiki zamana ve geleceğe odaklanmanızın zamanı çoktan gelmedi mi? Astrolojinin gücünden yararlanarak yolunuzu aydınlatmak sizi elinizde! Uzman astrologlarımızdan günlük burç yorumlarını alacağınız Astral Coach ile hayatınızı planlamanız mümkün.

El falı, göz falı ve tarot yorumlarınızı da görebileceğiniz mobil uygulamamız üzerinden, doğum haritanızı da görebilirsiniz. Daha fazla zaman kaybetmeyin. Astral Coach’u AppStore ve Google Play üzerinden cihazınıza hemen indirin.

Önerilen Yazılar